Pomoc społeczna umożliwia przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych tym, którzy nie są w stanie sami ich pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości. Pomoc społeczna wspiera ich w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwia im życie w warunkach odpowiadających godności człowieka. Zadaniem pomocy społecznej jest także zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym przez podejmowanie działań zmierzających do usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.
Pomoc społeczną organizują organy administracji rządowej (minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, wojewodowie) i samorządowej (marszałkowie województw, starostowie na poziomie powiatów oraz wójtowie, burmistrzowie (prezydenci miast) na poziomie gmin. Realizując zadania pomocy społecznej współpracują oni, na zasadzie partnerstwa, z organizacjami społecznymi i pozarządowymi, Kościołem Katolickim, innymi kościołami, związkami wyznaniowymi oraz osobami fizycznymi i prawnymi.
Jak załatwić sprawę w MOPS?
KOMU PRZYSŁUGUJE WSPARCIE Z POMOCY SPOŁECZNEJ ?
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje tym osobom i rodzinom, których dochód nie przekracza (od 1 stycznia 2022 r.):
- na osobę samotnie gospodarującą – 776 zł
- na osobę w rodzinie – 600 zł
przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej jednej z okoliczności, takich jak:
- ubóstwo
- sieroctwo
- bezdomność
- bezrobocie
- niepełnosprawność
- długotrwała lub ciężka choroba
- przemoc w rodzinie
- potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi
- potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności
- bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzeniu gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych i wielodzietnych
- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczpospolitej Polskiej status uchodźcy, ochronę uzupełniającą lub zezwolenie na pobyt czasowy
- trudności w przystosowaniu do życia po opuszczeniu zakładu karnego
- alkoholizm lub narkomania
- zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa
- klęska żywiołowa lub ekologiczna
Osoby będące w szczególnie trudnej sytuacji, których dochód jest wyższy niż określony w ustawie o pomocy społecznej, mogą ubiegać się o tzw. specjalny zasiłek celowy.
JAK STARAĆ SIĘ O ZASIŁEK Z OŚRODKA POMOCY SPOŁECZNEJ
- Z wnioskiem wyjaśniającym problem należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bytowie. Można też napisać podanie na miejscu lub podać jego treść do protokołu pracownikowi socjalnemu. Wniosek w imieniu innej osoby lub w jej sprawie może też złożyć inna osoba, w tym wypadku konieczne będzie złożenie oświadczenia przez osobę zainteresowaną otrzymaniem pomocy, że popiera wniosek złożony w jej sprawie.
- Pracownik socjalny w ciągu 14 dni odwiedzi osobę lub rodzinę starającą się o pomoc w jej miejscu zamieszkania (jest to tzw. wywiad środowiskowy). Poznaje jej położenie i na tej podstawie planuje pomoc.
- Koniecznie trzeba przedstawić dokumenty potwierdzające dochody oraz dołączyć inne wymagane zaświadczenia.
Pracownicy przyjmują w biurze klientów do godziny 1100 pozostały czas pracy przeznaczony jest na pracę w terenie i pracę biurową.
JAKIE DOKUMENTY SĄ WYMAGANE ?
- Osoba zatrudniona – zaświadczenie z zakładu pracy o osiąganych dochodach netto za poprzedni miesiąc.
- Osoba niepełnosprawna – odcinek renty z poprzedniego miesiąca oraz dodatkowo jeden z wymienionych dokumentów:
- orzeczenie Komisji do Spraw Inwalidztwa i Zatrudnienia,
- orzeczenie Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności,
- orzeczenie Lekarza Orzecznika z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
- Emeryt (rencista) – odcinek emerytury (renty) z poprzedniego miesiąca.
- Dodatkowo:
- odcinek z wypłaty alimentów z poprzedniego miesiąca,
- decyzja przyznająca dodatek mieszkaniowy,
- zaświadczenie potwierdzające powierzchnię gospodarstwa rolnego (liczbę hektarów przeliczeniowych),
- oświadczenie o stanie majątkowym.
W terminie do 30 dni od dnia złożenia podania wraz z kompletem wymaganych dokumentów zostanie wydana decyzja administracyjna w sprawie przyznania pomocy.