Stypendium szkolne 2024/2025
Rodzice uczniów zamieszkałych na terenie gminy Bytów jak co roku będą mogli ubiegać się o pomoc materialną dla uczniów w formie stypendium szkolnego.
na podstawie:
- Ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j Dz.U. 2024 r. poz.750) - rozdział 8a pomoc materialna dla uczniów.
- Uchwały Nr IX/69/2011 Rady Miejskiej w Bytowie z dnia 29 czerwca 2011 r. w sprawie ustalenia Regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Bytów ( Dz.U. Woj. Pom. Nr 108, poz.2206, Nr 172, poz.3973, z 2013 r. poz. 3490 i z 2015 r. poz.3672)
Wnioski do stypendium szkolnego będą do pobrania w tutejszym Ośrodku od 21 sierpnia 2024 r. oraz na stronie internetowej.
Wypełnione wnioski należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie
od 1 września do 15 września 2024 r.
Pomoc skierowana jest do rodzin w których miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia nie przekracza obecnie 600,00 zł zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U. 2021, poz. 1296).
Wnioskodawcy przedstawiają dochody rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku tj. sierpnia 2024 r. a w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony.
Pomoc materialna udzielana jest w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji oraz umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji, wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia, której powodem są niskie dochody na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe. Stypendium udzielane jest m.in. w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym np. zakup podręczników, przyborów szkolnych, odzieży sportowej, obuwia sportowego, całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z udziałem w zajęciach edukacyjnych, całkowitej lub częściowej refundacji kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania.
Stypendium jest skierowane dla uczniów/słuchaczy zamieszkałych na terenie gminy Bytów.
W przypadku uczniów i słuchaczy szkół, w których zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym, powszednim dniu lutego wniosek należy złożyć do dnia 15 lutego danego roku szkolnego, natomiast w przypadku słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października.
Stypendium szkolne przysługuje:
- Uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia;
- Wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki;
Stypendium szkolne nie przysługuje uczniom klas zerowych oraz uczniom, którzy nie zamieszkują na terenie Gminy Bytów.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.
Miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się o stypendium szkolne nie może być większa niż kwota 600,00 zł Dochód oblicza się na podstawie art. 8 ust. 3-13 ustawy o pomocy społecznej (Dz.U.2023r. poz. 901 z późn. zm.).
Stypendium szkolne jest przyznawane na wniosek:
- rodziców niepełnoletniego ucznia,
- pełnoletniego ucznia (rodzic nie może złożyć wniosku w imieniu pełnoletniego ucznia),
- dyrektora szkoły. Stypendium szkolne przyznawane jest w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym (np. zakup podręczników, przyborów szkolnych, odzieży sportowej, obuwia sportowego)
Stypendium szkolne przyznawane jest w formie pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym (np. zakup podręczników, przyborów szkolnych, odzieży sportowej, obuwia sportowego).
Z uwagi na fakt, że stypendium szkolne przyznawane jest w formie pokrycia poniesionych kosztów, istnieje konieczność zbierania faktur i imiennych rachunków (wystawionych na wnioskodawcę) za poniesione koszty na cele edukacyjne wg katalogu wydatków podlegających refundacji.
Data wystawienia dokumentów potwierdzających poniesione wydatki na cele edukacyjne powinna zawierać się w okresach:
- zakup podręczników oraz pozostałych artykułów wg katalogu wydatków podlegających refundacji - od 1 lipca 2024 r.
- Internet oraz bilety autobusowe - od września 2024 r. do czerwca 2025 r.
W przypadku ubiegania się o stypendium szkolne dla ucznia, którego rodzina korzysta ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, zamiast zaświadczeń o wysokości dochodów należy złożyć zaświadczenie lub oświadczenie o korzystaniu ze świadczeń pieniężnych z OPS.
Wymagane dokumenty:
- wniosek o przyznanie do stypendium szkolnego,
- w przypadku ubiegania się o stypendium dla pełnoletniego ucznia uwierzytelniona kopia dokumentu potwierdzającego tożsamość ucznia oraz jego upoważnienie dla wnioskodawcy do ubiegania się o stypendium szkolne w jego imieniu.
- zaświadczenie ze szkoły o uczęszczaniu ucznia do danej klasy w bieżącym roku szkolnym (wystawione we wrześniu)
- odpowiednie dokumenty określające dochód gospodarstwa domowego ucznia z m-ca poprzedzającego złożenie wniosku (w przypadku utraty dochodu, dokumenty z miesiąca, w którym wniosek został złożony):
- zaświadczenie lub oświadczenie o uzyskanych dochodach netto z tytułu zatrudnienia lub umów o świadczenie usług (z m-ca poprzedzającego złożenie wniosku),
- zaświadczenie z urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania - zawsze w sytuacji prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej oraz w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych
- zaświadczenie z urzędu skarbowego o dochodzie uzyskanym w poprzednim roku kalendarzowym lub oświadczenie oraz oświadczenie dot. okresu prowadzenia działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym, w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - dowód opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz oświadczenie o uzyskanym dochodzie netto (z m-ca poprzedzającego złożenie wniosku), zaświadczenie o zawieszeniu lub wykreśleniu prowadzonej działalności gospodarczej.
- zaświadczenie lub oświadczenie potwierdzające wysokość innych dochodów netto (z m-ca poprzedzającego złożenie wniosku),
- kopia przekazu pocztowego poświadczającego otrzymanie emerytury, renty lub oświadczenie dot. kwoty ww. świadczenia (z m-ca poprzedzającego złożenie wniosku),
- oświadczenie o braku zatrudnienia,
- oświadczenie o zarejestrowaniu w Powiatowym Urzędzie Pracy
- odpis prawomocnego orzeczenia sądu zasądzającego alimenty, odpis protokołu zawierającego treść ugody sądowej lub ugody zawartej przed mediatorem, ? decyzje o przyznaniu np. zasiłku rodzinnego, funduszu alimentacyjnego, zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, zasiłków dla opiekuna, dodatku mieszkaniowego - oświadczenie o przekazaniu i otrzymaniu dobrowolnych alimentów (z m-ca poprzedzającego złożenie wniosku),
- zaświadczenie organu gminy lub nakaz płatniczy o wielkości gospodarstwa rolnego - określający ilość hektarów przeliczeniowych,
- dowód opłacenia składek w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (z ostatni kwartał).
- w indywidualnych przypadkach inne dokumenty i oświadczenia niezbędne do ustalenia prawa do stypendium szkolnego.
Pouczenie:
- Wnioskodawcy otrzymujący stypendium są zobowiązani niezwłocznie powiadomić organ, który przyznaje stypendium, o ustaniu przyczyn, które stanowiły podstawę przyznania stypendium szkolnego;
- Stypendium szkolne wstrzymuje się lub cofa w przypadku ustania przyczyn, które stanowią podstawę przyznania stypendium szkolnego;
- Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium szkolnego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
Więcej informacji o stypendiach socjalnych oraz wnioski i katalog wydatków na cele edukacyjne można uzyskać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Miła 26a, 77-100 Bytów, Tel. 59 822 51 01 wew. 32