MOPS Bytów

Program samochodowy - Mobilność Osób z Niepełnosprawnością

Ocena 0/5

Nabór wniosków w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”

W dniu 1 sierpnia 2025 r. rusza nabór wniosków w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”, który potrwa do 31 sierpnia 2025 r. do godz. 23:59.

W ramach programu można się ubiegać o pomoc finansową przy zakupie nowego lub używanego samochodu osobowego, dostosowanego do potrzeb kierowcy lub pasażera z niepełnosprawnością.

Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

O dofinansowanie może ubiegać się osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniem równoważnym, nieporuszająca się bez wózka inwalidzkiego jak również niebędąca w stanie samodzielnie przesiąść się z wózka inwalidzkiego na siedzenie samochodu.

 Kto nie może się ubiegać o dofinansowanie?

Z dofinansowania nie skorzysta osoba umieszczona w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w przepisach o pomocy społecznej, zakładzie karnym, zakładzie poprawczym, areszcie śledczym albo schronisku dla nieletnich.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) na stronie: https://sow.pfron.org.pl/ lub w Oddziale PFRON dzięki pomocy pracownika jednostki.

Listy rankingowe.

Po upływie terminu na składanie wniosków Fundusz stworzy listy rankingowe wnioskodawców w oparciu o przydzieloną punktację. Punkty zostaną przydzielone według klucza:

  •  osoby niepełnosprawne w wieku od 4. roku życia do 65. roku życia – 2 punkty;
  • osoby niepełnosprawne w wieku od 65. roku życia – 1 punkt;
  •  osoby niepełnosprawne w wieku do 4. roku życia – 1 punkt;
  • we wspólnym gospodarstwie domowym są co najmniej dwie osoby niepełnosprawne spełniające warunki udziału w programie, a samochód zostanie dostosowany do ich wspólnego podróżowania – 1 punkt;
  • 1 punkt uzyskają także osoby w wieku powyżej 65. roku życia, jeżeli są aktywni zawodowo. W takim przypadku składają one oświadczenie, że są zatrudnione na okres nie krótszy niż 12 miesięcy, a zatrudnienie rozpoczęło się, co najmniej na sześć miesięcy przed złożeniem wniosku oraz że w tym okresie nie przebywały na urlopie bezpłatnym. Analogiczne oświadczenie składają także osoby prowadzące działalność gospodarczą. 

Więcej informacji o programie:

https://www.pfron.org.pl/aktualnosci/szczegoly-aktualnosci/news/vi-tura-naboru-wnioskow-w-programie-samodzielnosc-aktywnosc-mobilnosc-mobilno

 

powrót do kategorii
Poprzedni Następny
Spodobała Ci się informacja? Zostaw nam swoją opinię
- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!
Twoja ocena
Ocena (0/5)

Pozostałe
aktualności