MOPS Bytów

Projekt "Rodzina bez przemocy - wsparcie rodzin zagrożonych i doznających przemocy"

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bytowie oraz Zespół Interdyscyplinarny Gminy Bytów zapraszają mieszkańców Gminy Bytów do skorzystania z bezpłatnego wsparcia w ramach projektu pn. "Rodzina bez przemocy - wsparcie rodzin zagrożonych i doznających przemocy” współfinansowanego ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz budżetu Gminy Bytów.


PRZEMOC W RODZINIE zwana także potocznie przemocą domową to jednorazowe lub powtarzające się umyślne działanie na szkodę bliskiego lub zaniechanie działań koniecznych do ochrony zdrowia i życia osób najbliższych. Działania te naruszają prawa i dobra osobiste członka rodziny (osoby najbliższej, a także innych osób zamieszkujących wspólnie lub wspólnie gospodarujących). Przemoc w rodzinie w szczególności naraża osoby bliskie na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, narusza ich godność osobistą, nietykalność cielesną, wolność i swobodę, w tym również osobiste normy związane z życiem seksualnym. Powoduje szkody na zdrowiu fizycznym, psychicznym, a także wywołuje cierpienie i krzywdy moralne u osób, które jej doznają .

W ramach projektu realizowane są następujące działania:

  1. Warsztaty "Bez klapsa – Pozytywna dyscyplina dla rodziców" (realizowane w okresie IX - X 2022) - przeznaczone będą dla osób z rodzin zagrożonych przemocą lub rodzin uwikłanych w przemoc będących w procesie zmian, mających wąski zakres kompetencji wychowawczych. Wiedza przekazana podczas warsztatów ma na celu pomoc rodzicom         i opiekunom w rozumieniu dzieci, wspieraniu ich naturalnego potencjału. Wprowadzaniu metod wychowawczych opartych na wzajemnym szacunku i miłości, bez kar.
  2. Warsztaty „Mam tę moc” (realizowane w okresie IX - XI 2022) – przeznaczone dla dzieci w wieku 6-8 lat, z trudnościami w zachowaniu i emocjach, mające na celu rozwój kompetencji emocjonalnych i społecznych dzieci, w tym rozwój rozpoznawania i nazywania emocji, rozwój umiejętności komunikacyjnych, rozwój rozumienia sytuacji społecznych, radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych.
  3. Warsztaty kreatywne dla dzieci: manualne, sportowe i kulinarne (realizowane w okresie IX - XI 2022) skierowane do dzieci w wieku 8-12 lat i ich rodziców, których celem jest wzmocnienie i wsparcie postawy twórczej dzieci oraz rozwój ich osobowości poprzez aktywne spędzanie wolnego czasu w przyjaznej atmosferze, rozwój współpracy rodziców     z dziećmi w atmosferze szacunku. Rodzice będą poszerzać swoje umiejętności wychowawcze, m.in. poprzez okazję do wdrażania nowo poznanych metod wychowawczych z zakresu pozytywnej dyscypliny.
  4. Konsultacje pedagogiczne z elemantami terapii pedagogicznej  (realizowane w okresie IX - XII 2022) - przeznaczone dla rodziców z dziećmi w wieku szkolnym, z trudnościami edukacyjnymi, prowadzone przez pedagoga – terapeutę. Celem spotkań będzie zdiagnozowanie bieżących trudności szkolnych dziecka, jego potrzeb oraz wsparcie rodziców w ukierunkowaniu działań wychowawczych i edukacyjnych.
  5. Konsultacje psychologiczne z wykorzystaniem metody „Kid’s Skills – Dam radę!” (realizowane w okresie IX - XII 2022) - przeznaczone dla dzieci i rodziców przejawiających zachowania przemocowe w relacjach z dziećmi w wieku szkolnym prowadzone przez psychologa/praktyka metody „Dam Radę!”, a ich celem będzie wsparcie rodziców i dzieci  w przezwyciężeniu problemów emocjonalnych i behawioralnych występujących u dzieci. 
  6. Grupa wsparcia – przeznaczone dla osób doznających przemocy w rodzinie, w szczególności zaczynających zmiany mające na celu zatrzymanie przemocy. Spotkania będą obejmowały podstawowe zagadnienia z zakresu przemocy w rodzinie, a ich celem będzie zwiększenie świadomości uczestniczących osób na temat przemocy, cyklów przemocy, konsekwencji psychologicznych, wpływu na rodzinę oraz poszukiwanie alternatywnych rozwiązań dla poczucia bezradności i rezygnacji ze zmiany własnej sytuacji, ćwiczenie asertywności w relacjach etc.

 

Osoby zainteresowane udziałem w poszczególnych działaniach zapraszamy do kontaktu z koordynatorem projektu.

Koordynator - Adriana Zabrocka tel 59 822 51 01 / 789 307 686, e-mail: a.zabrocka@mopsbytow.pl