Program Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2024
Gmina Bytów po raz kolejny przystąpiła do Programu „ Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024, który jest współfinansowany ze środków Rezerwy Celowej Budżetu Państwa. Realizatorem Programu jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bytowie. Program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 r.
Głównym celem programu „Korpus Wsparcia Seniorów na rok 2024” jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Realizacja programu obejmie:
Moduł I, którego celem jest zapewnienie usług opiekuńczych w formie usług sąsiedzkich seniorom w wieku 60 lat i więcej.
Moduł II, którego celem jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych w formie użytkowania opasek bezpieczeństwa w ramach tzw. „opieki na odległość”.
Moduł I
Od lipca 2024 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Bytowie przystępuje do realizacji nowego zadania z zakresu pomocy społecznej jakim są „usługi sąsiedzkie”. Tą formą wsparcia planuje objąć 10 środowisk - osób w wieku 60 lat i więcej.
Usługi sąsiedzkie są to usługi mające charakter podstawowy i wspomagający, nie wymagające specjalistycznej wiedzy i kompetencji. Obejmują one pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych (np. pomoc w przygotowaniu posiłku, zrobieniu zakupów, uporządkowaniu mieszkania), podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną oraz w miarę możliwości zapewnienie kontaktów z otoczeniem.
Kto może skorzystać z usług sąsiedzkich?
Pomoc w formie usług sąsiedzkich przyznawana będzie w pierwszej kolejności osobom samotnym, posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub z ustaloną całkowitą niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Usługi opiekuńcze sąsiedzkie mogą zostać również udzielone osobom w rodzinie, gdzie rodzina nie może z uzasadnionej przyczyny, wykorzystując swe uprawnienie, zasoby i możliwości zapewnić odpowiedniej pomocy.
Usługi opiekuńcze w formie usług sąsiedzkich przyznaje się w wymiarze nie przekraczającym 25 godzin w miesiącu.
Usługi sąsiedzkie są świadczeniem odpłatnym. Odpłatność wyliczana jest zgodnie z dochodem wnioskodawcy oraz obowiązującymi przepisami prawa lokalnego, tj. uchwała Rady Miejskiej (Nr LXIX/619/2024 Rady Miejskiej w Bytowie z dnia 28 lutego 2024 roku).
Kto może świadczyć usługi sąsiedzkie?
Osobą wykonującą usługi sąsiedzkie może być osoba, która:
1) jest pełnoletnia;
2) nie jest członkiem rodziny osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
3) nie jest oddzielnie zamieszkującym małżonkiem, wstępnym ani zstępnym osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
4) złożyła organizatorowi usług sąsiedzkich oświadczenie o zdolności pod względem psychofizycznym do świadczenia takich usług;
5) zamieszkuje w najbliższej okolicy osoby, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
6) ukończyła szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy (w przypadku jego braku zorganizowanie szkolenia leży po stronie organizatora usług sąsiedzkich),
7) została zaakceptowana przez osobę, na rzecz której są świadczone usługi sąsiedzkie;
8) została zaakceptowana przez organizatora usług sąsiedzkich.
Świadczenie usług sąsiedzkich będzie odbywać się na podstawie umowy zlecenie.
Modułu II
W ramach Programu seniorom w wieku 60 lat i więcej zostanie zapewniony dostęp do tzw. „opasek bezpieczeństwa” wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:
przycisk bezpieczeństwa – sygnał SOS,
detektor upadku,
czujnik zdjęcia opaski,
lokalizator GPS,
funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi i opiekunami,
funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
„Opieka na odległość” w ramach Programu jest bezpłatna i skierowana do mieszkańców gminy Bytów. Planowana liczba osób uczestników objętych wsparciem w ramach Modułu II: zakup nowych opasek – dla 12 osób, zakup abonamentu dla 50 osób ( w tym 38 w kontynuacji udziału w Programie). Nabór zgłoszeń prowadzony będzie do wyczerpania limitu miejsc.
Osoby zainteresowane udziałem w Programie zapraszamy do kontaktu - informacji o Programie udzielają pracownicy socjalni Zespołu specjalistycznego ds. pomocy osobom starszym i niepełnosprawnym Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bytowie dostępni w pokoju nr 24, a także pod numerem telefonu: 59 822 51 01 wew. 30 w dniach i godzinach pracy Ośrodka.
Więcej informacji na stronie: https://www.gov.pl/web/rodzina/program-korpus-wsparcia-seniorow-2024